Trendy w projektowaniu wnętrz. Ogrodnictwo wertykalne

Ogrodnictwo wertykalne to dość nowy trend w aranżacji wnętrz w naszym kraju. Niemniej jednak projektanci w wielu krajach już przyjęli ten niezwykły pomysł i dzielą się z nami nowymi metodami i sposobami dekorowania różnych przestrzeni.

Do czego służą ogrody wertykalne?

Ogród wertykalny jest to pionowa uprawa ogrodnicza, którą umieszcza się tak, aby rosła wzdłuż powierzchni ściany. Można pokryć nimi całą ścianę lub opracować projekt podziału pomieszczenia na strefy z roślinnością, co stanowi wizualne urozmaicenie wnętrza małego biura.

Ogrody wertykalne podkreślają walory wnętrza domu lub biura (https://sklep.green-designers.pl/kategoria/ogrodywertykalne). Sztuczne zielone ściany mogą odmienić wnętrze i nadać mu niepowtarzalne piękno. Niezależnie od tego, czy masz pustą, nudną ścianę, czy chcesz dodać życia i stylu małej przestrzeni handlowej, ogród wertykalny może z powodzeniem wykonać zadanie, przyciągnięcia do Ciebie dodatkowych klientów. Ogrody te są montowane z prefabrykowanych przemysłowych systemów modułowych lub takie moduły są tworzone na potrzeby indywidualnego projektu.

W jakich pomieszczeniach można stosować ogrodnictwo wertykalne?

Ogrodnictwo wertykalne może być stosowane we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach, zaczynając od sal restauracyjnych, przez recepcje w renomowanych firmach, po domy prywatne. Nie ma też znaczenia wielkość pomieszczenia, ponieważ ogrody wertykalne zajmują niewiele miejsca.

Nawet mały, wąski balkon można ozdobić pionową konstrukcją, w której umieszcza się doniczki i obsadza kwiatami lub ziołami według uznania. Taki mini ogródek pięknie udekoruje i ożywi nawet najmniejszy balkon, nie zajmując przy tym wiele miejsca. W zimie zamiast żywych roślin na balkonach można stosować sztuczne kwiaty.

Zalety ogrodnictwa wertykalnego we wnętrzach

Główną zaletą stosowania technik ogrodnictwa wertykalnego w pomieszczeniach zamkniętych jest oczywiście efekt wizualny. Kwiaty w dekoracji pomieszczenia zawsze nadają mu niezwykłej elegancji.

Inną ważną zaletą tego typu dekoracji wnętrz jest możliwość ukrycia niedoskonałości ścian pod roślinami pnącymi. Niestety, nie wszystkie sale lekcyjne zapewniają wystarczającą ilość światła i inne warunki, aby rośliny pnące mogły przenikać przez ściany. W tym miejscu pojawia się sztuczna wertykalna uprawa ogrodnicza. Dzięki sztucznym kwiatom można szybko i łatwo uzyskać ten sam efekt dekoracyjny.

W rzeczywistości ogrodnictwo wertykalne wcale nie wymaga dużego wysiłku. Wystarczy wybrać odpowiednie kwiaty. A jeśli użyjesz sztucznych roślin, puść wodze fantazji, a wszystko będzie dobrze.