Zielona ściana, czyli modny ogród wertykalny we wnętrzach

Sztuczna ściana, ogród wertykalny, ściana zieleni, jakkolwiek to nazwiemy, ten rodzaj ogrodnictwa, czy to wewnętrznego (w pomieszczeniach), czy zewnętrznego (ściany budynków), jest z pewnością nowością. Jednocześnie powstało już wiele takich ścian, a ich twórcy zdobyli światową sławę. Mogą to być rośliny ze sztucznymi pąkami, kompozycje różnych roślin lub pojedyncze pokrycie z pnących roślin.

Zastosowanie ogrodów wertykalnych w Twoim biurze jest nie tylko modne, prestiżowe i efektowne. To nie jest hołd dla czasu, ale praktyczna konieczność w środowisku miejskim. W końcu beton, metal, szkło i plastik nie są najlepszymi miejscami dla ludzi.

Główne zalety sztucznych ogrodów wertykalnych

Ściana ze sztucznych roślin zawsze wygląda efektownie i z łatwością wkomponuje się w każde wnętrze: od salonu i sypialni po łazienkę i balkon. Ponadto, ogród wertykalny zajmuje niewiele miejsca i pozwala zwolnić parapet na ważniejsze rzeczy niż rośliny doniczkowe. Nie zapominajmy też, że zieleń w domu po prostu podnosi na duchu.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego?

Rośliny są zwykle wybierane w zależności od lokalizacji ogrodu. Istnieją jednak dwa główne kryteria. Po pierwsze, muszą być łatwe w pielęgnacji, a po drugie, wszystkie gatunki muszą dobrze się ze sobą dogadywać. Mchy, paprocie, zielistki i bluszcz najlepiej nadają się do ogrodnictwa wertykalnego. Jeśli planujesz założyć ogród w swojej kuchni, rozważ aromatyczne zioła, takie jak bazylia, tymianek, kolendra czy rozmaryn.

Pozytywna energia kwiatów

Zielony kolor roślin jest cudownie uspokajający. Psychologowie odkryli, że najlepszym miejscem do rozładowania napięcia nerwowego podczas pracy są zielone powierzchnie biurowe. Widok kwitnących roślin, niezależnie od naszej woli, wywołuje uśmiech, poczucie odprężenia. Pozwala kwiatom zbliżyć się do nas, nauczyć nas otwartości i ciepła wobec drugiej osoby.

Jak zrobić wertykalny ogród?

Najlepszym sposobem na stworzenie dużej instalacji, która obejmuje całą ścianę jest zatrudnienie profesjonalisty, który pomoże Ci nie tylko z instalacją, ale także z wyborem roślin. Możesz też sam stworzyć mały ogródek. Możesz użyć drewnianej tacy i dodać kilka dodatkowych desek wewnątrz, aby stworzyć “podłogi”. Półki powinny być następnie pokryte tkaniną akustyczną, przykryte ziemią i zasadzone. Całą konstrukcję można po prostu oprzeć o ścianę lub zawiesić za pomocą metalowych haków.

Wskazówki dotyczące konserwacji

Warto wiedzieć, że sztuczne ogrody wertykalne (takie jak te np.: https://sklep.green-designers.pl/kategoria/ogrodywertykalne) nie są podatne na szkodniki i grzyby. Sztuczne rośliny wystarczy raz na jakiś czas wypłukać w wodzie z płynem. Kwiaty powinny być regularnie czyszczone, aby ściana wertykalna zawsze wyglądała schludnie.